Zasady ogólne
- Archidiecezja Częstochowska, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 486), posiada własne archiwum, które nosi nazwę: Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. Ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie (Dekret z 14 kwietnia 2009 r., L.dz. 248).
- Archiwum, jako wydzielona organizacyjnie jednostka archidiecezjalna, jest samoistną instytucją naukowo - kulturalną która działa w oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, partykularne ustawodawstwo archidiecezjalne, niniejszy Statut i Regulamin Pracowni Naukowej (Regulamin z 18 września 2012 r., L. dz. 934) oraz przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w tym ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r., nr 29 poz. 154 ze zm.).
- Finansowanie Archiwum odbywa się z budżetu Archidiecezji Częstochowskiej. Oprócz tego Archiwum może pozyskiwać fundusze:
- z ofiar pieniężnych i w naturze, - ze spadków, zapisów i darowizn, - z subwencji, dotacji i ofiar pochodzących od instytucji państwowych i samorządowych, a także od instytucji społecznych, wyznaniowych i prywatnych oraz od przedsiębiorców, - z subwencji, dotacji i ofiar pochodzących od instytucji międzynarodowych, - z dochodów pochodzących z własnej działalności gospodarczej
- Majątek Archiwum oraz pozyskiwane środki finansowe mogą być wykorzystywane jedynie do celów działalności statutowej Archiwum. Wysokość opłat za korzystanie z zasobu Archiwum ustala Dyrektor. Poza tym Dyrektor Archiwum przygotowuje w porozumieniu z Ekonomem Archidiecezji Częstochowskiej roczny preliminarz budżetowy, który przedkłada do zatwierdzenia Arcybiskupowi Częstochowskiemu w terminie do 30 grudnia każdego roku.
- Majątek Archiwum jest własnością Archidiecezji Częstochowskiej.
Cel i zadania
- Celem działalności Archiwum jest służenie Kościołowi i społeczeństwu, a w szczególności Archidiecezji Częstochowskiej, poprzez nadzór, zarządzanie i kształtowanie zasobu archiwalnego, stanowiącego dziedzictwo narodowe oraz dziedzictwo historii i kultury Kościoła.
- Archiwum spełnia następujące zadania:
- zabezpiecza, gromadzi, przechowuje i opracowuje materiały archiwalne, - przeprowadza konserwację materiałów archiwalnych, - udostępnia materiały archiwalne zgodnie z obowiązującym regulaminem, - uwierzytelnia odpisy i wyciągi oraz poświadcza reprodukcje z materiałów archiwalnych, - sporządza wypisy z akt personalnych i przeprowadza kwerendy, - wykonuje czynności reprograficzne, - przejmuje dawne akta Kurii Metropolitalnej, Sądu Metropolitalnego, dekanatów i parafii, prowadzi badania naukowe i działalność wydawniczą wystawienniczą edukacyjną i informacyjną - współpracuje z kościelnymi i świeckimi instytucjami nauki i kultury na terenie kraju i za granicą.
- Archiwum posiada następującą strukturę organizacyjną:
- Dyrekcją - Kancelaria, - Dział opracowania zasobu, - Dział udostępniania, ewidencji i informacji, w ramach którego funkcjonuje pracownia naukowa i sekretariat, - Pracownia konserwatorska, - Pracownia reprograficzna, - Dział administracyjno - gospodarczy.
- Archiwum jest wyposażone w odpowiednie magazyny, pomieszczenia pracownicze i socjalne.
Zasób archiwalny
- W skład zasobu Archiwum wchodzą materiały archiwalne wytworzone przez:
- historyczne instytucje i urzędy kościelne, - historyczne instytucje i urzędy państwowe, - ogólnopolskie instytucje kościelne, - instytucje i urzędy kościelne na terenie diecezji częstochowskiej, instytucje i urzędy kościelne na terenie archidiecezji częstochowskiej, - osoby prywatne.
- Ze względu na formę materiałów archiwalnych, zasób Archiwum
stanowią: - dokumenty pergaminowe i papierowe, - księgi oprawne, poszyty i teki, - zbiory kartograficzne, - zbiory filmowe (taśmy filmowe, kasety VHS, płyty CD i DVD), - zbiory fotografii (albumy i pojedyncze zdjęcia), - reprodukcje (fotokopie, kserokopie, mikrofilmy i materiały zdygitalizowane).
- Archiwum uzupełnia swój zasób poprzez przyjmowanie dokumentów i akt o znaczeniu wieczystym z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz innych instytucji archidiecezjalnych po upływie 20 lat od ich wytworzenia
- Archiwum przyjmuje księgi parafialne (metrykalne, pierwszej komunii Św., bierzmowania, kasowe i korespondencji) po upływie 100 lat od ich wytworzenia. Ponadto przyjmuje duplikaty ksiąg metrykalnych zgodnie w wymogami ustawodawstwa partykularnego (Instrukcja z 19 września 2011 r., L.dz. 910)
- Zasób Archiwum obejmuje także księgozbiór archiwalny, składający się z licznych starodruków, katalogów, słowników, encyklopedii, leksykonów, podręczników i czasopism.
- Archiwum może powiększać zasób w wyniku kupna, przyjmowania zapisów, darowizn i depozytów.
- W uzasadnionych przypadkach Archiwum przyjmuje wybrane jednostki archiwalne z archiwów dekanalnych i parafialnych w celu dokonania ich konserwacji, jak również powierza własne materiały archiwalne wyspecjalizowanym instytucjom konserwatorskim.
Organizacja
- Archiwum podlega bezpośrednio Arcybiskupowi Częstochowskiemu.
- Dyrekcję Archiwum tworzą Dyrektor i Zastępca Dyrektora powoływani przez Arcybiskupa Częstochowskiego na 5 - letnią kadencję. W uzasadnionych przypadkach Arcybiskup może odwołać Dyrektora oraz Zastępcę Dyrektora przed upływem kadencji.
- Dyrektor reprezentuje Archiwum na zewnątrz i kieruje całokształtem jego działalności, a w szczególności:
- odpowiada za zasób archiwalny i jego stan, - czuwa nad realizacją celów i zadań statutowych, - pełni nadzór i koordynuje działalność poszczególnych agend Archiwum, - prowadzi kancelarię własną Archiwum i podpisuje wytworzone przez nią pisma, - przechowuje klucze Archiwum i urzędowe pieczęcie, - podpisuje dokumenty, poświadczenia i wyciągi wierzytelne wydawane przez Archiwum, - za zgodą Arcybiskupa Częstochowskiego alienuje dokumenty i rękopisy, - określa w regulaminie organizacyjnym szczegółowe zadania i organizację pracy Archiwum, - sprawuje merytoryczne kierownictwo nad opracowaniem zasobu, - przedstawia wnioski i propozycje dotyczące wydatków zawiązanych z utrzymaniem Archiwum i uposażeniem jego pracowników, - składa Arcybiskupowi pisemne sprawozdania z działalności Archiwum (do 15 stycznia każdego roku i na każde jego wezwanie).
- Zastępca Dyrektora pełni funkcję Kustosza Archiwum.
- Pracownicy Archiwum powinni złożyć na ręce Arcybiskupa Częstochowskiego lub jego delegata przyrzeczenie, że będą rzetelnie wypełniać powierzone zadania, zgodnie z obowiązującym prawem, a także, iż dochowają tajemnicy w zakresie powierzonych im zadań.
- Pracownicy Archiwum otrzymują wynagrodzenie według stawek obowiązujących w instytucjach centralnych Archidiecezji Częstochowskiej.
- Archiwum używa pieczęci podłużnej z napisem: Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. Ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie i pieczęci okrągłej z napisem w otoku: Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej.
Częstochowa, 27.12,2012 r. L.dz. 1173/K/2012
|
|