REGULAMIN PRACOWNI NAUKOWEJ ARCHIWUM ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ IM. KS. W. PATYKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE
|
|
§1
- Osoba przystępująca do korzystania z materiałów archiwalnych w pracowni naukowej Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej ma obowiązek wpisać się do księgi ewidencji archiwalnej.
- Archiwum udostępnia zgromadzone materiały wszystkim zainteresowanym w pracowni naukowej za wyjątkiem akt zastrzeżonych. Zezwolenia na korzystanie z akt zastrzeżonych udziela Arcybiskup Częstochowski.
- W uzasadnionych przypadkach dyrektor może odmówić udostępniania materiałów archiwalnych.
- Korzystanie ze zbiorów Archiwum może nieść zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Archiwum nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.
- Archiwum nie wypożycza materiałów archiwalnych za zewnątrz.
- Korzystający powinien przedstawić pismo polecające od swojego promotora, uczelni, instytucji, organizacji lub własnego proboszcza (oprócz samodzielnych pracowników naukowych i poszukiwaczy własnej genealogii).
§2
- Użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem.
- Nieprzestrzeganie regulaminu lub niestosowanie się do poleceń pracownika Archiwum może skutkować stałym lub czasowym cofnięciem zezwolenia na korzystanie z materiałów archiwalnych.
- Pracownia naukowa czynna jest we wtorek, czwartek w godz. 14.00 - 18.00 i środa, piątek w godz. 9.00 - 13.00 za wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych oraz innych uzasadnionych przyczyn. W okresie lipiec -sierpień i 24 grudnia - 6 stycznia pracownia naukowa jest nieczynna.
- Pracownia naukowa wyposażona jest w odpowiednie inwentarze, katalogi i opracowania.
- Osoby, które uzyskały zgodę na korzystanie z materiałów archiwalnych jednocześnie uprawnione są do korzystania z księgozbioru podręcznego, jaki znajduje się w pracowni naukowej.
§3
- Przebywający w pracowni naukowej mogą mieć przy sobie tylko pomoce naukowe. Okrycie wierzchnie i parasole należy zostawić w szatni.
- Korzystanie z materiałów archiwalnych nie powinno zakłócać pracy innym osobom.
- W pracowni naukowej obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych.
- Korzystanie z komputerów osobistych, aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych wymaga zgody dyrektora Archiwum.
- Do pracowni naukowej nie wolno wnosić przedmiotów i substancji (w tym artykułów spożywczych) mogących spowodować uszkodzenie materiałów archiwalnych.
- Użytkownik jest odpowiedzialny materialnie za wszelkie powstałe z jego winy uszkodzenia udostępnionych materiałów archiwalnych i wyposażenia Archiwum.
§4
- Materiały archiwalne udostępniane są w formie elektronicznej (cyfrowej), w postaci mikrofilmów i oryginalnych akt lub dokumentów. Priorytet wśród powyższych form udostępniania stanowią wszelkiego rodzaju reprodukcje (materiał zdigitalizowany, zmikrofilmowany lub skserowany).
- Zasadniczo kwerenda genealogiczna odbywa się w formie elektronicznej.
- Ze względu na ilość stanowisk pracy wymagana jest wcześniejsza ich rezerwacja osobiście, drogą telefoniczną lub za pomocą poczty elektronicznej.
- Archiwum nie prowadzi żadnych kwerend genealogicznych oraz nie podejmuje się czytania i tłumaczenia zapisów metrykalnych.
- Reprodukowanie udostępnianych drogą elektroniczną materiałów jest odpłatne i wykonuje je wyłącznie pracownik Archiwum (wydruk komputerowy).
§5
- Przed przystąpieniem do korzystania z materiałów archiwalnych (oprócz formy elektronicznej) należy wypełnić pisemne zamówienie (formularz nr 1).
- W zamówieniu tym należy podać:
a. sygnaturę akt, b. temat pracy i jej ramy chronologiczne, c. stanowisko i miejsce pracy użytkownika, d. adres zamieszkania użytkownika, e. zobowiązanie do przestrzegania przepisów niniejszego regulaminu, f. zobowiązanie do dostarczenia na rzecz Archiwum jednego egzemplarza opublikowanej pracy, powstałej w oparciu o wykorzystane materiały archiwalne.
- Potrzebne do złożenia zamówienia informacje o materiałach archiwalnych wyszukuje się samodzielnie na podstawie inwentarzy, katalogów i innych opracowań.
- Udostępniane jednostki archiwalne zaopatrzone są w metryczki (rejestr użytkowników), które należy właściwie wypełnić.
- Użytkownik może zamówić jednorazowo 5 jednostek archiwalnych. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach limit ten może zostać zmieniony.
- Na oryginałach należy pracować w białych bawełnianych rękawiczkach.
- Zabrania się udostępniania materiałów archiwalnych innym osobom przebywającym w pracowni naukowej.
- Nie wolno zmieniać porządku układu dokumentów i aktów w jednostkach archiwalnych.
- Zabrania się sporządzania notatek na papierze położonym bezpośrednio na udostępnionych materiałach archiwalnych.
- Po zakończeniu kwerendy użytkownik ma obowiązek osobiście zwrócić udostępnione materiały archiwalne.
- W celu zabezpieczenia interesów Archiwum oraz praw osób trzecich każdy użytkownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o wykorzystaniu materiałów archiwalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mając na uwadze przede wszystkim ustawy o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i praw autorskich (formularz nr 2).
Częstochowa, 18 września 2012 r. L.dz. 934
|
|
© 2012-2018 - Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. Ks. Walentego Patykiewiczaa w Częstochowie